Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006238K3000B9L
Y006238K3000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006238K3000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y006238K3000B9L.pdf
Availability of Y006238K3000B9L
QUANTITY
Y006238K3000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006238K3000B9L
Internal Part NumberEIS-Y006238K3000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006238K3000B9L
Y006238K3000B9L Details Description
Related parts for Y006238K3000B9L
IC 8051 MCU 2K FLASH 11MLP datasheet.pdf
TOOL INSERTION/REMOVAL SIZE #12 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KA datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 900W 400V datasheet.pdf
LAP FILM 14MIL 10.25" datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C P 120" WHT JACKS datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS TO MALE 5POS datasheet.pdf