Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00623K20000B0L
Y00623K20000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00623K20000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00623K20000B0L.pdf
Availability of Y00623K20000B0L
QUANTITY
Y00623K20000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00623K20000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00623K20000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00623K20000B0L
Y00623K20000B0L Details Description
Related parts for Y00623K20000B0L
THERMISTOR 10 OHM 245V SMT PTC datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 10% 8-DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 15A TO-220 datasheet.pdf
025/090 ECU PLUG HSG ASSY 24P datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
HD-BNC TO 1.0/2.3 STRT PLUG 60" datasheet.pdf