Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006242K5000B9L
Y006242K5000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006242K5000B9L
Brief Description
RES 42.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y006242K5000B9L.pdf
Availability of Y006242K5000B9L
QUANTITY
Y006242K5000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006242K5000B9L
Internal Part NumberEIS-Y006242K5000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006242K5000B9L
Y006242K5000B9L Details Description
Related parts for Y006242K5000B9L
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 7.5V C SIZE ZINC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IC COIL DRIVER PAR 10POWERSO datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 876MA 157 MOHM datasheet.pdf