Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062500R000V9L
Y0062500R000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062500R000V9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062500R000V9L.pdf
Availability of Y0062500R000V9L
QUANTITY
Y0062500R000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062500R000V9L
Internal Part NumberEIS-Y0062500R000V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062500R000V9L
Y0062500R000V9L Details Description
Related parts for Y0062500R000V9L
IC DCP QUAD 50K 256TP 24SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR SINGLE-SUPP 8-SOIC datasheet.pdf
CER RESONATOR 10MHZ SMD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG RED 5000' datasheet.pdf
CAP ALUM 21000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 2POS PIN datasheet.pdf