Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062503R000V0L
Y0062503R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062503R000V0L
Brief Description
RES 503 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062503R000V0L.pdf
Availability of Y0062503R000V0L
QUANTITY
Y0062503R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062503R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0062503R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)503
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062503R000V0L
Y0062503R000V0L Details Description
Related parts for Y0062503R000V0L
ADAPTER 44 PIN PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 20MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG .156 BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN INSERT 9POS PIN datasheet.pdf
BOARD ADAPTER CLICK USB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf