Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006250R0000F0L
Y006250R0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006250R0000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y006250R0000F0L.pdf
Availability of Y006250R0000F0L
QUANTITY
Y006250R0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006250R0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y006250R0000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006250R0000F0L
Y006250R0000F0L Details Description
Related parts for Y006250R0000F0L
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RELAY POWER datasheet.pdf
DISPLAY OLED 96X16 0.8" ORANGE datasheet.pdf
IC TRANSLATOR BIDIRECT 24-TSSOP datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE GAUGE datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 330MA 460 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Wire Wrap datasheet.pdf
LED ES STAR 2700K 740LM 97CRI WW datasheet.pdf
M805 5C 5#20HD PIN RECP OM datasheet.pdf
FO C/A LC ST XG ORN datasheet.pdf
Quad, 12-/14-/16-Bit nanoDACs with 5ppm/∑C On-chip Ref, I2C Interface IC datasheet.pdf