Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062630R000T9L
Y0062630R000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062630R000T9L
Brief Description
RES 630 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0062630R000T9L.pdf
Availability of Y0062630R000T9L
QUANTITY
Y0062630R000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062630R000T9L
Internal Part NumberEIS-Y0062630R000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)630
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062630R000T9L
Y0062630R000T9L Details Description
Related parts for Y0062630R000T9L
IC REG CTRLR PWM CM/VM 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONN FPC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FULL BREADBOARD STYLE PCB MODULE datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 400MM X 250MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 27.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf