Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062700R000F0L
Y0062700R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062700R000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 700 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0062700R000F0L.pdf
Availability of Y0062700R000F0L
QUANTITY
Y0062700R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062700R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0062700R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)700
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062700R000F0L
Y0062700R000F0L Details Description
Related parts for Y0062700R000F0L
VOLT DETECT IC CMOS 3.4V TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC UPCOUNTER 8BIT SYNC 28-PLCC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64VFQFN datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED RED DIFF datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7525-3.63V 58W datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf