Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062700R000F0L
Y0062700R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062700R000F0L
Brief Description
RES 700 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0062700R000F0L.pdf
Availability of Y0062700R000F0L
QUANTITY
Y0062700R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062700R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0062700R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)700
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062700R000F0L
Y0062700R000F0L Details Description
Related parts for Y0062700R000F0L
CONN RECEPT PIN .037-.043" .240" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 15V datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 125V QC TERM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A .5-4.5 datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
WIREWAY BRACKET HANGER 8X8" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf