Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062750R000A0L
Y0062750R000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062750R000A0L
Brief Description
RES 750 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0062750R000A0L.pdf
Availability of Y0062750R000A0L
QUANTITY
Y0062750R000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062750R000A0L
Internal Part NumberEIS-Y0062750R000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062750R000A0L
Y0062750R000A0L Details Description
Related parts for Y0062750R000A0L
HEX STANDOFF M3 NYLON 10MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
T-BEAM 25M FET 600V CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf