Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062750R000F9L
Y0062750R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062750R000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0062750R000F9L.pdf
Availability of Y0062750R000F9L
QUANTITY
Y0062750R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062750R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y0062750R000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062750R000F9L
Y0062750R000F9L Details Description
Related parts for Y0062750R000F9L
CONN GASKET SEAL RING 9005 PG 7 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7T 1812 datasheet.pdf
RES SMD 0.043 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CERAMIC SENS CAP M30 UNSHIELD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X5R 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.4V 4-USP datasheet.pdf