Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006276R8000T0L
Y006276R8000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006276R8000T0L
Brief Description
RES 76.8 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y006276R8000T0L.pdf
Availability of Y006276R8000T0L
QUANTITY
Y006276R8000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006276R8000T0L
Internal Part NumberEIS-Y006276R8000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006276R8000T0L
Y006276R8000T0L Details Description
Related parts for Y006276R8000T0L
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW LLDS datasheet.pdf
LENS FOR SEOUL P3, P4 datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BVL 7.62HP/07/180FI 3.5SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf