Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006276R8000T14L
Y006276R8000T14L picture photo
Mfg. Part Number
Y006276R8000T14L
Brief Description
RES 76.8 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y006276R8000T14L.pdf
Availability of Y006276R8000T14L
QUANTITY
Y006276R8000T14L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006276R8000T14L
Internal Part NumberEIS-Y006276R8000T14L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006276R8000T14L
Y006276R8000T14L Details Description
Related parts for Y006276R8000T14L
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
IC USB SWITCH DP3T 12UQFN datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND AMB SEALED datasheet.pdf
KIT EVAL/DEMO FOR TLV320AIC1103 datasheet.pdf
SWITCH SNAP MOM SPDT 10A QC datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW MALE 144P FLANGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf