Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006510R0000B9L
Y006510R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006510R0000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 10W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y006510R0000B9L.pdf
Availability of Y006510R0000B9L
QUANTITY
Y006510R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006510R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y006510R0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP-3
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-204AA
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height0.335" (8.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006510R0000B9L
Y006510R0000B9L Details Description
Related parts for Y006510R0000B9L
IDC CABLE - MDM60H/MC60M/MDM60H datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH SS 48SSOP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CC 0.3" datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
FERRITE CHIP 47 OHM 1500MA 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS datasheet.pdf