Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00655R00000D0L
Y00655R00000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00655R00000D0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 10W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y00655R00000D0L.pdf
Availability of Y00655R00000D0L
QUANTITY
Y00655R00000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00655R00000D0L
Internal Part NumberEIS-Y00655R00000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP-3
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-204AA
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height0.335" (8.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00655R00000D0L
Y00655R00000D0L Details Description
Related parts for Y00655R00000D0L
CONN 3.5MM MALE STEREO PWR PLUG datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET DBL 12POS datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 WHITE 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SGL 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
15 POS BLACK PLASTIC HOOD datasheet.pdf