Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00660R10000F0L
Y00660R10000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00660R10000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y00660R10000F0L.pdf
Availability of Y00660R10000F0L
QUANTITY
Y00660R10000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00660R10000F0L
Internal Part NumberEIS-Y00660R10000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP-4
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-204AA
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height0.335" (8.51mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00660R10000F0L
Y00660R10000F0L Details Description
Related parts for Y00660R10000F0L
CONN SOCKET IDC 2MM 40POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 24AWG .156 WHITE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 49.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf