Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00661R00000B0L
Y00661R00000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00661R00000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 10W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00661R00000B0L.pdf
Availability of Y00661R00000B0L
QUANTITY
Y00661R00000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00661R00000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00661R00000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP-4
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-204AA
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height0.335" (8.51mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00661R00000B0L
Y00661R00000B0L Details Description
Related parts for Y00661R00000B0L
CAP CER 1000PF 250V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 110V SPDT YEL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 32POS STR datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 1/2"X60YD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
DIODE SW 1000V DO-219AB datasheet.pdf
FEMALEFEMALE ELBOW 38 NPT datasheet.pdf
DC/DC CONV 3.3V 3W datasheet.pdf