Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00661R00000B9L
Y00661R00000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00661R00000B9L
Brief Description
RES 1 OHM 10W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00661R00000B9L.pdf
Availability of Y00661R00000B9L
QUANTITY
Y00661R00000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00661R00000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00661R00000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-204AA
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height0.335" (8.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00661R00000B9L
Y00661R00000B9L Details Description
Related parts for Y00661R00000B9L
FUSE 40A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 269XA datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
QM40A BLK ADH Q-MNT FOR Q TIE datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf