Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006910K0000K9L
Y006910K0000K9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006910K0000K9L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
Y006910K0000K9L.pdf
Availability of Y006910K0000K9L
QUANTITY
Y006910K0000K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006910K0000K9L
Internal Part NumberEIS-Y006910K0000K9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesAccutrim™1260W
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.170" Face x 0.420" H (9.53mm x 4.32mm x 10.67mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006910K0000K9L
Y006910K0000K9L Details Description
Related parts for Y006910K0000K9L
POLYSWITCH RXE SERIES 0.05A HOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14TSSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG WHT SHLD datasheet.pdf
SOLDER STATION DIGITAL 40W 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 100V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 17-50V 700MA datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 9P 150MM datasheet.pdf
350 TB SPR PLU WL 2/ROWS datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K 2 COND 28AWG 3' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf