Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007330R0000B0L
Y007330R0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y007330R0000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 1/4W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y007330R0000B0L.pdf
Availability of Y007330R0000B0L
QUANTITY
Y007330R0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007330R0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y007330R0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVRM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.290" (7.36mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007330R0000B0L
Y007330R0000B0L Details Description
Related parts for Y007330R0000B0L
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 231VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 31C S 120" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf