Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075100R000C0L
Y0075100R000C0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075100R000C0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 0.3W 0.25% RADIAL
Datasheet Download
Y0075100R000C0L.pdf
Availability of Y0075100R000C0L
QUANTITY
Y0075100R000C0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075100R000C0L
Internal Part NumberEIS-Y0075100R000C0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075100R000C0L
Y0075100R000C0L Details Description
Related parts for Y0075100R000C0L
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 2008 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 64 POS .217 SMD datasheet.pdf
EPOXY FIBER PMMA datasheet.pdf
SSD 176GB SCSI datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf