Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075110R000T0L
Y0075110R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075110R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0075110R000T0L.pdf
Availability of Y0075110R000T0L
QUANTITY
Y0075110R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075110R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0075110R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075110R000T0L
Y0075110R000T0L Details Description
Related parts for Y0075110R000T0L
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 130 OHMS SMT datasheet.pdf
MULTIPLE TIE PLATE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
SOCKET MINI GRID 256-PGA 1.0MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK 3/32"X 500' BLACK datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/32" 9.13" datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf