Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00751K40000D0L
Y00751K40000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00751K40000D0L
Brief Description
RES 1.4K OHM 0.3W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y00751K40000D0L.pdf
Availability of Y00751K40000D0L
QUANTITY
Y00751K40000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00751K40000D0L
Internal Part NumberEIS-Y00751K40000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00751K40000D0L
Y00751K40000D0L Details Description
Related parts for Y00751K40000D0L
CONN RCPT 10POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE C 55POS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf