Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075249R000F0L
Y0075249R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075249R000F0L
Brief Description
RES 249 OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0075249R000F0L.pdf
Availability of Y0075249R000F0L
QUANTITY
Y0075249R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075249R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0075249R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075249R000F0L
Y0075249R000F0L Details Description
Related parts for Y0075249R000F0L
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 90A TO-263 datasheet.pdf
MAXI-POWER-TIM CONTACT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED INDICATOR 8MM FLUSH 2VDC IP6 datasheet.pdf
DIODE GPP 2A 600V DO-214AC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W CM datasheet.pdf