Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075249R000F0L
Y0075249R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075249R000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0075249R000F0L.pdf
Availability of Y0075249R000F0L
QUANTITY
Y0075249R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075249R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0075249R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075249R000F0L
Y0075249R000F0L Details Description
Related parts for Y0075249R000F0L
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 16P 50MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-23 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 279MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 32.768KHZ MEMS SMD datasheet.pdf