Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075250R000Q0L
Y0075250R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075250R000Q0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 0.3W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0075250R000Q0L.pdf
Availability of Y0075250R000Q0L
QUANTITY
Y0075250R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075250R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0075250R000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075250R000Q0L
Y0075250R000Q0L Details Description
Related parts for Y0075250R000Q0L
DIODE PIN GP 50V SOT-323 datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN FLAT LENS datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO TNC PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT M23 datasheet.pdf