Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00752K70000B0L
Y00752K70000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00752K70000B0L
Brief Description
RES 2.7K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00752K70000B0L.pdf
Availability of Y00752K70000B0L
QUANTITY
Y00752K70000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00752K70000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00752K70000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00752K70000B0L
Y00752K70000B0L Details Description
Related parts for Y00752K70000B0L
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN 5V TRI datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 70 kOhm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN datasheet.pdf