Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00752R00000D9L
Y00752R00000D9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00752R00000D9L
Brief Description
RES 2 OHM 0.3W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y00752R00000D9L.pdf
Availability of Y00752R00000D9L
QUANTITY
Y00752R00000D9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00752R00000D9L
Internal Part NumberEIS-Y00752R00000D9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00752R00000D9L
Y00752R00000D9L Details Description
Related parts for Y00752R00000D9L
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 256CABGA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-7 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf