Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00752R20000B9L
Y00752R20000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00752R20000B9L
Brief Description
RES 2.2 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00752R20000B9L.pdf
Availability of Y00752R20000B9L
QUANTITY
Y00752R20000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00752R20000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00752R20000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00752R20000B9L
Y00752R20000B9L Details Description
Related parts for Y00752R20000B9L
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB24 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 11POS PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 6A SYNC 20QFN datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf