Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00753K50000D0L
Y00753K50000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00753K50000D0L
Brief Description
RES 3.5K OHM 0.3W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y00753K50000D0L.pdf
Availability of Y00753K50000D0L
QUANTITY
Y00753K50000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00753K50000D0L
Internal Part NumberEIS-Y00753K50000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00753K50000D0L
Y00753K50000D0L Details Description
Related parts for Y00753K50000D0L
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 8MA 15VDC datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
STANDOFF CABLE CLIP NAT 8MM SPC datasheet.pdf
SGE-225-2-3000 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 8.27A 10 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC DDR 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf