Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00753K90000F9L
Y00753K90000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00753K90000F9L
Brief Description
RES 3.9K OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y00753K90000F9L.pdf
Availability of Y00753K90000F9L
QUANTITY
Y00753K90000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00753K90000F9L
Internal Part NumberEIS-Y00753K90000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00753K90000F9L
Y00753K90000F9L Details Description
Related parts for Y00753K90000F9L
MOSFET N-CH 60V 30A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 6.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
APPL,HDM EMPR090F210O LM & G datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 18V 6A datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
1000UF 200V 35X35MM 105C 5000H datasheet.pdf