Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075412R000T0L
Y0075412R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075412R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 412 OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0075412R000T0L.pdf
Availability of Y0075412R000T0L
QUANTITY
Y0075412R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075412R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0075412R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075412R000T0L
Y0075412R000T0L Details Description
Related parts for Y0075412R000T0L
FIXED IND 18UH 114MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 332 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 4POS SKT datasheet.pdf