Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00754R00800B0L
Y00754R00800B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00754R00800B0L
Brief Description
RES 4.008 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00754R00800B0L.pdf
Availability of Y00754R00800B0L
QUANTITY
Y00754R00800B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00754R00800B0L
Internal Part NumberEIS-Y00754R00800B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.008
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)