Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075500R000Q0L
Y0075500R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075500R000Q0L
Brief Description
RES 500 OHM 0.3W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0075500R000Q0L.pdf
Availability of Y0075500R000Q0L
QUANTITY
Y0075500R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075500R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0075500R000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075500R000Q0L
Y0075500R000Q0L Details Description
Related parts for Y0075500R000Q0L
FIXED IND 5.6UH 16.1A 7 MOHM TH datasheet.pdf
RES 15K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 400MW SOD2 datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 9OUT 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
TRANSFORMER 153.8UH .97A SMD datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf