Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007550R0000B9L
Y007550R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y007550R0000B9L
Brief Description
RES 50 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y007550R0000B9L.pdf
Availability of Y007550R0000B9L
QUANTITY
Y007550R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007550R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y007550R0000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007550R0000B9L
Y007550R0000B9L Details Description
Related parts for Y007550R0000B9L
RES 1.8M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO204AL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3C015MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
MICRO 15C P 6" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
680UF 450V 35X80MM 85C 10000H datasheet.pdf