Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00756K17500B0L
Y00756K17500B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00756K17500B0L
Brief Description
RES 6.175K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00756K17500B0L.pdf
Availability of Y00756K17500B0L
QUANTITY
Y00756K17500B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00756K17500B0L
Internal Part NumberEIS-Y00756K17500B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.175k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00756K17500B0L
Y00756K17500B0L Details Description
Related parts for Y00756K17500B0L
LED 2X5MM RA 2-HI GRN/GRN PCMNT datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 40KHZ T.VIEW4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO213AB datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 32P 152MM datasheet.pdf
BNC STRT PLUG-PLUG RG-58 1.25M datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SOD-123FL datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf