Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00756K60000B9L
Y00756K60000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00756K60000B9L
Brief Description
RES 6.6K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00756K60000B9L.pdf
Availability of Y00756K60000B9L
QUANTITY
Y00756K60000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00756K60000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00756K60000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00756K60000B9L
Y00756K60000B9L Details Description
Related parts for Y00756K60000B9L
CONN HDR BRKWAY 50POS 2MM 30GOLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DIFF IN 1MSPS 8MSOP datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
1X4 SEALD HARN ASSY W/O CPA datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 81POS SMD datasheet.pdf