Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007575K0000B9L
Y007575K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y007575K0000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y007575K0000B9L.pdf
Availability of Y007575K0000B9L
QUANTITY
Y007575K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007575K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y007575K0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007575K0000B9L
Y007575K0000B9L Details Description
Related parts for Y007575K0000B9L
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 150V 0606 datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
MODULE DC/DC 8TH BRICK 12V 7A datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 250W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf