Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00757K50000B0L
Y00757K50000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00757K50000B0L
Brief Description
RES 7.5K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00757K50000B0L.pdf
Availability of Y00757K50000B0L
QUANTITY
Y00757K50000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00757K50000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00757K50000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00757K50000B0L
Y00757K50000B0L Details Description
Related parts for Y00757K50000B0L
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 690V 400A DIN datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 41 I/O 64TQFP datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 5CH 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.2 datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SOIC datasheet.pdf