Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075866R000F0L
Y0075866R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075866R000F0L
Brief Description
RES 866 OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0075866R000F0L.pdf
Availability of Y0075866R000F0L
QUANTITY
Y0075866R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075866R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0075866R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075866R000F0L
Y0075866R000F0L Details Description
Related parts for Y0075866R000F0L
IDC CABLE - MSR60K/MC60G/MPR60K datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 3A AC/DC datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR DL-RS232 5V 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MAX247 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 12 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 240VAC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN DSUB 62POS H.D M R/A M3 datasheet.pdf