Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007591R0000B9L
Y007591R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y007591R0000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y007591R0000B9L.pdf
Availability of Y007591R0000B9L
QUANTITY
Y007591R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007591R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y007591R0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007591R0000B9L
Y007591R0000B9L Details Description
Related parts for Y007591R0000B9L
RES 10.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf