Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0077476R190T0L
Y0077476R190T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0077476R190T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 476.19 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0077476R190T0L.pdf
Availability of Y0077476R190T0L
QUANTITY
Y0077476R190T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0077476R190T0L
Internal Part NumberEIS-Y0077476R190T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)476.19
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0077476R190T0L
Y0077476R190T0L Details Description
Related parts for Y0077476R190T0L
FIXED IND 150NH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V Y5V 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7M OHM 1206 datasheet.pdf
CONN 25POS 3 WAY BACKSHELL PLAST datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 20A datasheet.pdf