Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0078350R000T0L
Y0078350R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0078350R000T0L
Brief Description
RES 350 OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y0078350R000T0L.pdf
Availability of Y0078350R000T0L
QUANTITY
Y0078350R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0078350R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0078350R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0078350R000T0L
Y0078350R000T0L Details Description
Related parts for Y0078350R000T0L
IC SUPERVISOR 4.75V LOW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 3POS VERT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IND UPGD DEV OLD TONEWSG 6K TG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf