Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0078400R000B0L
Y0078400R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0078400R000B0L
Brief Description
RES 400 OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y0078400R000B0L.pdf
Availability of Y0078400R000B0L
QUANTITY
Y0078400R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0078400R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0078400R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0078400R000B0L
Y0078400R000B0L Details Description
Related parts for Y0078400R000B0L
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RT ANG FEMALE 4POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG SPECT 16-TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 14POS datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf