Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y008828K0000T0L
Y008828K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y008828K0000T0L
Brief Description
RES 28K OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y008828K0000T0L.pdf
Availability of Y008828K0000T0L
QUANTITY
Y008828K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y008828K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y008828K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS555
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y008828K0000T0L
Y008828K0000T0L Details Description
Related parts for Y008828K0000T0L
TVS DIODE 70.1VWM 118.65VC SMD datasheet.pdf
CONN RECPT 12POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
TARGET HEAD ADAPTOR 28-SOIC datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 70MA 17.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf