Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0090500R000B9L
Y0090500R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0090500R000B9L
Brief Description
RES 500 OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0090500R000B9L.pdf
Availability of Y0090500R000B9L
QUANTITY
Y0090500R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0090500R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0090500R000B9L
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA52Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0090500R000B9L
Y0090500R000B9L Details Description
Related parts for Y0090500R000B9L
IC BUFF TRI-ST HIGH SPEED SC70-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V SOT666 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 50ppm 12.5pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 6.4A datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf