Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0098120R000Q0L
Y0098120R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0098120R000Q0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 0.02% AXIAL
Datasheet Download
Y0098120R000Q0L.pdf
Availability of Y0098120R000Q0L
QUANTITY
Y0098120R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0098120R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0098120R000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSA101
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" x 0.102" Rectangular x 0.305" L (6.60mm x 2.59mm x 7.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0098120R000Q0L
Y0098120R000Q0L Details Description
Related parts for Y0098120R000Q0L
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC TOPFET HIGH SIDE SW TO220-5 datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 10 I/O 16QFN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS SMD DBL ROW datasheet.pdf