Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0101166K700B9L
Y0101166K700B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0101166K700B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 166.7K OHM 1W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0101166K700B9L.pdf
Availability of Y0101166K700B9L
QUANTITY
Y0101166K700B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0101166K700B9L
Internal Part NumberEIS-Y0101166K700B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)166.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0101166K700B9L
Y0101166K700B9L Details Description
Related parts for Y0101166K700B9L
FLEX CABLE - AFF20A/AF20/AFE20T datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 850NM TH datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 4GBIT 134FBGA datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.3A 17.6 MOHM datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 PLUG TERM datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINALG 50OHM 200C datasheet.pdf