Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0103101R000B0L
Y0103101R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0103101R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 101 OHM 2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0103101R000B0L.pdf
Availability of Y0103101R000B0L
QUANTITY
Y0103101R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0103101R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0103101R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height0.413" (10.49mm)