Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y070610K0000F0L
Y070610K0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y070610K0000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM .4W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y070610K0000F0L.pdf
Availability of Y070610K0000F0L
QUANTITY
Y070610K0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y070610K0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y070610K0000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVAR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.080" W (6.35mm x 2.03mm)
Height0.310" (7.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y070610K0000F0L
Y070610K0000F0L Details Description
Related parts for Y070610K0000F0L
RES SMD 210K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL 64POS PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 3POS datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 30 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH (UPPER DIE) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf